V současné době převyšuje nabídka koček nad poptávkou. Kočičí útulky – nejen ty městské ale také ty soukromé – jsou přeplněny a mladým nevykastrovaným polodivokým kočkám se neustále rodí nová koťata. Často se pak stane, že nám takové bezprizorní kotě zkříží cestu na lesní pěšině a prostě si nás vybere.
Hlavně ne mléko
Když se takové kotě dostane k novým majitelům, měli by vědět, jak se o něj v prvních dnech postarat. K největším chybám patří, když koťátku dají mléko nebo jiné mléčné výrobky. Mléčný cukr laktóza totiž působí projímavě a mnoha kočkám by mohl spíše ublížit než pomoci. Co se týče krmení, je nejjednodušší navštívit některou z mnoha specializovaných prodejen s krmivy. Kdyby chtěl někdo používat vařenou domácí potravu, nesmí zapomenout na to, že kočka je masožravec, a potřebuje proto velké množství kvalitních bílkovin, tedy vařené maso.
Prevence odčervením
Jistě se také vyplatí domácí kontrola zdravotního stavu kočky. Nejprve by noví majitelé měli důkladnou prohlídkou kožichu zjistit, jestli zvíře nemá blechy. Parazity je buď možné vidět pouhým okem, nebo objevíme bleší trus v podobě černých dobře znatelných zrn. Dále by měly být oba zevní zvukovody čisté, to znamená bez sekretu či otoku. Kotě pocházející z neznámého prostředí má v trávicím traktu velmi často škrkavky, které způsobují nepříjemné a vysilující průjmy. Je proto dobré zvíře preventivně odčervit pastou nebo tabletkami, které prodává každý veterinární lékař.
Očkování kotěte
Nesmíme také zapomenout na očkování. S vakcinací proti infekčním nemocem začínáme kolem osmého týdne věku, přibližný věk zvířete může podle váhy a vzrůstu určit veterinář. V ideálním případě je kotě před očkováním již několikrát odčervené, a tím zbavené střevních parazitů. Základní vakcíny obsahují antigeny proti kočičí herpesviróze, caliciviróze, kočičímu moru (panleukopénii) a chlamydióze. Dnes již existuje také očkovací látka proti kočičí virové leukemii, která je pro kočky smrtelná. Očkování má dvě části, první injekci přepichujeme za tři až čtyři týdny druhou dávkou, aby zvířata měla vysokou hladinu aktivních protilátek.
Jedna rada na závěr. Nalezené kočky bychom měli nejprve minimálně po dobu jednoho měsíce nechat zavřené v bytě nebo v domě, aby si zvíře zvyklo na svůj nový domov a neuteklo.
MVDr. Leoš Krkoška,Ph.D.
Veterinární klinika SUCHDOL,s.r.o.
www.veterinasuchdol.cz