PRAHA - Řešíte každý rok stejnou otázku, jestli nechat svého miláčka vykastrovat? Nebo jak v době hárání oddělit fenu a psa? Projevy sexuálního apetitu u zvířat jsou známkou fyzického i psychického zdraví jedince. Přináší s sebou bohužel i druhotné nepříjemné důsledky, jako je časté toulání, značkování močí, úzkostné vytí na měsíc, obskakování nebo neplánovaná březost. Jednoduchým řešením přitom může být antikoncepce pro psy obsahující deslorelin, kterou zvířeti aplikuje veterinář. Pokud jste vaši fenku nestačili uchránit od svodů psího krasavce a štěňata nejsou vítaným přírůstkem, požádejte zvěrolékaře o přípravek na umělé přerušení březosti fen s účinnou látkou aglepriston, který představuje šetrnou metodu přerušení březosti.
Antikoncepce pro psy
Moderní ochranu proti nežádoucímu nakrytí dnes nabízí užívání hormonálních implantátů. Bílé až světle žluté ampulky válcovitého tvaru velikosti zrnka rýže aplikuje veterinář do volné kůže v oblasti hřbetu psa. Účinnost implantátu se projeví po 6 týdnech od jeho zavedení. V průběhu následujících 6 měsíců dochází k plynulému uvolňování látky deslorelin do těla psa, která sníží funkčnost jeho reprodukčních orgánů, hladinu testosteronu v plazmě a následně i psí libido.
Oproti kastraci, která byla do nedávna mezi majiteli hojně využívanou metodou, se aplikace implantátu obejde bez chirurgického zákroku. „Pokud chovatel psa zvolí chirurgickou kastraci, jedná se o nevratný krok. Podkožní implantát s účinnou látkou deslorelin zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po této době se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opět plodit potomky,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC. Zvolením této alternativní metody sexuální život vašeho domácího mazlíčka tedy nekončí, ale pouze se na určitou dobu pozastavuje.
Když štěňata nejsou vítaným přírůstkem
Často se stává, že majitel neplánuje rozšiřovat počet svých domácích mazlíčků, ale přesto je fenka nečekaně nakryta. Pro takové případy je tu přípravek na přerušení březosti, který je díky své šetrnosti vhodný i pro starší fenky.
Injekce s obsahem látky aglepriston se aplikuje injekčně pod kůži feny kdykoli do 45. dne od nežádoucího nakrytí. „Z etických důvodů však doporučuji řešit problém co nejdříve. U pozdější aplikace je přerušení březosti spojené s viditelným vypuzením plodů, také účinnost je nejvyšší při aplikaci v raných fázích," upozorňuje MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC. Aglepriston je moderní látka, která zapříčiní umělý potrat feny do sedmého dne od jeho užití. Výrobci garantují až 95 % účinnost, a proto přípravek získává na oblíbenosti jak u veterinářů, tak u samotných páníčků.
I pejsci mají problémy s prostatou
To majitelé psů – samců řeší zcela jiné problémy - problémy s prostatou. „U starších pejsků dochází s věkem ke zvětšování prostaty, která pak bývá příčinou zdravotních problémů. Přitom první příznaky mohou být snadno přehlédnuty. Pejsek vykazuje neurčitou bolestivost, je posmutnělý, později se přidávají problémy s močením nebo vyprazdňováním, případně odkapávání krve,” říká MVDr. Zelinková. Je prokázáno, že až 80 % psů starších 5 let trpí těmito problémy. Přitom řešení je velice jednoduché. Jsou jím tablety s obsahem osateron acetátu. Ty pejsek užívá 7 dnů a jejich efekt je potřeba obnovovat vždy po půl roce. „Pokud máte podezření, že váš pejsek vykazuje prvotní příznaky, obraťte se na veterináře, který prostatu vyšetří. Prevence je vždy lepší, než řešení rozvinutých problémů,” upozorňuje veterinářka.
Gabriela Semová, Account Manager,
Mather Public Relations, s.r.o.