Bolesti zad zná v dnešním světě snad každý člověk. Často je příčinnou málo pohybu nebo sedavé povolání. Jenže bolesti páteře nejsou jen doménou lidí, znají je i naši domácí mazlíčci. Nejčastěji bývají postiženi jezevčíci, bostonští teriéři a francouzští buldočci a jejich kříženci, případně i další plemena, u nichž dochází k výhřezům meziobratlových plotének.
Problémy se zády mají u psů několik stupňů. Nejmírnějším projevem je pouze bolest vycházející z krční nebo bederní páteře. V této části páteře se totiž obratle pohybují nejvíce, a tím se namáhají meziobratlové ploténky. Nejhorším projevem může být až ochrnutí končetin. Podle místa postižení mohou ochrnout buď jen zadní (postižení je na přechodu hrudní a bederní páteře) nebo přední i zadní končetiny (postižení je umístěno na krční páteři).
Proč se vlastně u jezevčíků nebo buldočků projevují tyto potíže? Dlouhé tělo, krátké končetiny a zkrácená hlava jsou typickým znakem takzvaných chondrodystrofických plemen. Svou daň při dlouhodobém šlechtění těchto exteriérových znaků si příroda vybrala na kvalitě meziobratlových plotének, které postupně s věkem zvířete degenerují. Zároveň jsou velmi náchylné k výhřezu meziobratlové tkáně směrem do páteřního kanálu, a tedy k míše. Pokud se tak do páteřního kanálu dostane více materiálu, může dojít ke kompresi míchy a od místa poškození směrem k ocasu dochází k ochrnutí.
Diagnostika
Základem správné diagnostiky je klinické neurologické vyšetření pacienta. Veterinární lékař poté do pátečního kanálu aplikuje kontrastní látku a provede kontrastní rentgenologické vyšetření. Tato tekutina obteče míchu. Pokud je v páteřním kanále nadbytečná tkáň, kontrast tam není přítomen, což je jasně vidět na rentgenogramu.
Léčba
Mírné formy popisovaného onemocnění se léčí konzervativně pomocí léků. Pokud již dojde k ochrnutí, je nezbytný chirurgický zákrok. Chirurgickým postupem, který se jmenuje mini-hemilaminektomie se vysokootáčkovou frézou zpřístupní páteřní kanál a odstraní cizorodý materiál z prostoru u míchy. Tím dojde k dekompresi a poškozená mícha má šanci na regeneraci. Po operaci následuje velmi intenzivní rehabilitace, aby mícha zase správně vedla nervové vzruchy. Přibližně 15 procent pacientů se může setkat s výše popsaným onemocněním vícekrát za život.
MVDr. Leoš Krkoška, Ph.D.,
Veterinární klinika SUCHDOL,s.r.o.
www.veterinasuchdol.cz