Když onemocní štítná žláza našemu mazlíčkovi

Napsal Mazlicci.bloger.cz (») v sobotu 30. 7. 2011 v kategorii Rady od veterináře, přečteno: 6202×
labrador.jpg

Se štítnou žlázou nemívají starosti pouze lidé, ale onemocněním tohoto orgánu mohou trpět také naši mazlíčci. Největší problém je vlastně už na počátku, protože onemocnění není mnohdy na první pohled zřetelné, a tak často zvířata trpí značnou část života. K příznakům poruchy štítné žlázy patří častá únava, celková apatie, někdy pomalejší srdeční pulz, poruchy růstu srsti, nadměrné symetrické vypadávání chlupů na bocích nebo výrazné sklony k obezitě.

Pouze v extrémních případech vidíme jasné neurologické příznaky, jako je neschopnost chůze. Pouze krevní vyšetření v laboratoři může veterinárnímu lékaři ukázat poruchu štítné žlázy (latinsky glandula thyroidea). Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí, která produkuje hormon zvaný tyroxin, který je důležitý pro celý metabolismus zvířete.

Porucha štítné žlázy

Při poruše je tedy nutné podávat náhradní tyroxín, v některých případech je nutno přistoupit i k chirurgickému zákroku. Zánět štítné žlázy Poruchy štítné žlázy se u psů a koček zásadně liší. Zatímco nejčastějším onemocněním u psů je nízká funkce orgánu, a tedy zároveň i nízká produkce tyroxinu (onemocnění nazýváme hypotyreóza), trpí kočky nadbytkem tohoto hormonu (hypertyreózou). Vůbec nejčastější příčinou hypotyreózy psů je imunitní zánět štítné žlázy, méně častým důvodem je enzymatický defekt v syntéze tyroxinu. Ani jedna situace se nedá ovlivnit a nedá se jí ani předcházet. Hypothyreóza se také může vyskytnout jako nežádoucí efekt po léčbě jiných nemocí.

Tyroxin

Pokud vyšetření u psů hypotyreózu potvrdí, zahájíme ihned léčbu tyroxinem v tabletách. Léky se podávají dvakrát denně v pravidelných intervalech. Bohužel se jedná o celoživotní léčbu a léky se nikdy nesmí vysadit. Důvodem je, že postižená štítná žláza už nikdy nezačne produkovat vlastní tyroxin. Přibližně jeden měsíc od zahájení léčby by veterinář měl zkontrolovat hladinu dodávaného tyroxinu, aby ověřil účinnost léčky.

Hyperthyreóza u koček

Kočky mají na rozdíl od psů tyroxinu nadbytek. Srdeční pulz je velmi zrychlený, nápadně hubnou, projevuje se u nich nervozita a špatně tolerují zimu. Diagnostika nemoci se opět – stejně jako u psů – opírá o laboratorní hodnoty v krvi. Nutno podotknout, že tato porucha se nevyskytuje tak často jako u psů a zároveň není tak dobře léčitelná. Pomocí medikamentů se snažíme omezit produkci vlastního tyroxinu, což bývá v mnoha případech obtížné. Při správné a včas zahájené léčbě zmizí nežádoucí příznaky a našim čtyřnohým kamarádům se značně uleví. Při poruchách štítné žlázy je však velmi důležitá spolupráce majitele zvířete, protože pacient je odkázán na pravidelnou a především celoživotní léčbu.

MVDr. Leoš Krkoška, Ph.D.,

Veterinární klinika Suchdol,

www.veterinasuchdol.cz

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a tři