SUCHDOL - Zvýšený příjem kalorií vede u zvířat, tak jako u lidí k nadváze a následně obezitě. Několik velkých studií došlo k závěru, že množství zvířat s nadváhou nebo obezitou se pohybuje mezi 24-30% populace. Ve veterinární praxi jsou zvířata s nadváhou či s obezitou ze zdravotního hlediska rizikovou skupinou. Obezita se definuje jako nadměrné, nepřiměřené hromadění tukové tkáně. Ovšem samotné zvýšení hmotnosti je relativní, jelikož příčinou může být zvětšení některé tkáně nebo zadržování vody v organismu. Například tekutina v dutině břišní může mít za následek zvětšování objemu břicha a zvýšení hmotnosti, ale nejedná se o obezitu.
Zdravotní rizika obezity
Nadměrné množství tuku má škodlivý vliv na zdraví a délku života. Obézní psi mají větší pravděpodobnost vzniku ortopedických zranění nebo degenerativních onemocnění klubů. Dále má obezita přímý vliv na kardiovaskulární aparát, kdy zvyšuje riziko městnavého srdečního selhání. Studie dokládají zvýšený krevní tlak již v raných stádiích obezity. Také mnoho endokrinologických poruch je spojeno s přebytečným tukem. Nejznámější z nich je asi cukrovka (diabetes melitus) se všemi negativními dopady na organismus, dále Cushingův syndrom, hypothyreóza, insulinom a další. Kočky s nadváhou mohou trpět zvýšeným ukládáním tuků přímo do jater.
Tělesná kondice
Pro hodnocení výživného stavu se nejlépe osvědčuje tzv. Body Condition Scoring (systém hodnocení tělesné kondice). Podle určitých tělesných znaků se pacienti dělí do devíti skupin od podváhy až po značnou nadváhu. Obezita se vyskytuje, když převažuje příjem energie nad jejím výdejem. Riziko výskytu je dáno genetickými faktory, pohlavím, věkem a fyzickou aktivitou. Jsou známa určitá plemena, která mají k nadváze větší sklony než ostatní ( labradorský retrívr, kernteriér, kokršpaněl, kavalír, dlouhosrstý jezevčík, bígl a další). Další riziková situace je kastrace zvířete. Je známo, že po odebrání pohlavních žláz, dochází vlivem změny pohlavních hormonů k větší chuti přijímat potravu.
Zvířecí "dieta"
Když už dojde k nežádoucímu zvýšení váhy, je možno provést několik opatření. Asi nejjednodušší je provést restrikci stávajícího krmení. Doporučuje se snížit denní dávku přibližně o 5-7 objemových procent. Samozřejmě, že tuková tkáň bude lépe mizet, pokud zvýšíme také fyzickou aktivitu. Část objemu chybějícího krmení lze nahradit například vařenou mrkví. V dalším kroku lze použít granulované komerční krmení s označením „light“. Množství energie v takovém krmivu je přibližně stejné jako v kategorii „senior“. V dalším kroku máme možnost použít veterinární dietu přímo pro obézní zvířata. Existuje několik světových výrobců, kteří nabízejí kvalitní produkty pro snížení váhy. Ideální úbytek hmotnosti při dodržování krmných zásad je 1 % týdně. Krmivo je vyrobeno tak, že zajistí pocit sytosti, ale současně dochází k úbytku váhy. Veterinární diety jsou vyrobeny s vyváženou recepturou, tedy všechny živiny jsou zastoupeny v takovém množství, jaké pacient s danou hmotností potřebuje.
MVDr. Leoš Krkoška, Ph.D.
Veterinární klinika SUCHDOL, s.r.o.
www.veterinasuchdol.cz